1

Szybki PORADNIK

Każdy kierowca chcący wykonywać przewozy drogowe będzie musiał prędzej lub później ukończyć szkolenie okresowe.
Zapoznaj się z krótkim przewodnikiem po tych szkoleniach - dla kogo one są, kiedy trzeba je skończyć i jak długo trwają.

więcej »

Szybki przewodnik

Szkolenie okresowe to kurs (35 godzin teorii), który musi ukończyć każda osoba chcąca pracować jako kierowca w transporcie drogowym. Ważna jest tylko data zdobycia uprawnień.

Jeśli kierowca zdobył:

  • kategorię D (autobusy) do 10.09.2008 (włącznie)
  • kategorię C (samochody ciężarowe) do 10.09.2009 (włącznie).

ma ukończony kurs dokształcajacy (na starych zasadach) i już pracował będzie musiał przejść pierwsze szkolenie okresowe w odpowiednim terminie (KLIKNIJ i SPRAWDŹ) wyznaczonym przez ustawodawcę a potem co kolejne 5 lat.

Szkolenie okresowe musi także skończyć kierowca, który zdobył kategorię prawa jazdy w powyższym terminie ale do tej pory nie pracował i nie ma ukończonego kursu dokształcającego na przewóz osób lub rzeczy (na starych zasadach).

Jeśli kierowca zdobył:

  • kategorię D (autobusy) po 10.09.2008 
  • kategorię C (samochody ciężarowe) po 10.09.2009 .

będzie musiał przejść kwalifikację wstępną (280 godzin) lub wstępną przyspieszoną (140 godzin) a potem co 5 lat będzie musiał przechodzić szkolenie okresowe.

Przed ukończeniem szkolenia okresowego należy przejść badania lekarskie i badania psychotechniczne a następnie dokonać wymiany prawa jazdy, aby uzyskać wpis posiadanych uprawnień.

 

Datę uzyskania uprawnień znajdziesz w tabelce na 2 stronie prawa jazdy w kolumnie oznaczonej numerem „10”.

Pamiętaj, że nie jest to data zdania egzaminu! Czego jest to więc data? Po zdanym egzaminie WORD przesyła dokumentację do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Urzędnik sprawdza kompletność, aktualność i poprawność dokumentów a następnie na wniosku (tym samym, który wypełniałeś zapisując się na kurs) podbije pieczątkę i składa podpis pod formułą: „zarządzam wydanie prawa jazdy”. W tym momencie uzyskujesz dopiero uprawnienia do prowadzenia pojazdów danej kategorii i to właśnie ta data jest potem w poz. 10 prawa jazdy. Potem dopiero urzędnik skanuje dane wpisane na wniosku i wysyła je do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w celu wydrukowania twojego prawa jazdy.

Data ta ma fundamentalne znaczenie dla ustalenia czy dana osoba podlega obowiązkowi ukończenia któregoś ze szkoleń w ramach kwalifikacji (wstępnej, wstępnej przyspieszonej, uzupełniającej, uzupełniającej przyspieszonej). Przypominam, że dla kat. C, C1, C+E, C1+E datą rozstrzygającą jest 10.09.2009 i kwalifikacji podlegają osoby, które uprawnienia kat. C lub C1 zdobyły po tym dniu (czyli począwszy od 11.09.2009) a dla kat. D, D1, D+E, D1+E datą rozstrzygającą jest 10.09.2008 i kwalifikacji podlegają osoby, które uprawnienia kat. D lub D1 zdobyły po tym dniu (czyli począwszy od 11.09.2008).

 

Udostępnij na Facebooku!

Uwaga! Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, uwagi, skontaktuj się z nami:
- formularz kontaktowy - kliknij
- gadu-gadu: 8812652
Serwis ma charakter informacyjny. Właściciel nie organizuje kursów kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych.